Seo

Seo Karmaşası (Search Engine Optimization)

SEO Karmaşası

Seo Karmaşası (Search Engine Optimization)

SEO Karmaşası günümüzün en popüler kavramlarından biridir. Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuştur. Türkçe kelime anlamı olarak arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Ancak SEO çalışmaları kavramı tam bir karmaşa haline gelmiş durumda.

SEO Karmaşası çalışmaları doğal çalışmalar olarak adlandırabilir. Peki doğal çalışma derken ne demek istiyoruz? Doğal organik ürünler ile hormonlu ürünleri düşünebilirsiniz. Hormon basılmış ürünler hızlıca büyür, ilgi çeker ancak hiçbir yararı yoktur ve vücuda zarar verir. SEO çalışmalarını bir tohum gibi düşünebilirsiniz. Tohumu ekip hergün düzenli olarak sulayarak ona çok iyi bir şekilde bakmanız gereklidir. Belli bir zaman sonra bu emeklerinizin karşılığını mahsülleriniz ile alırsınız. En güzel yanı da artık bundan sonra büyüttüğünüz ürünler sizlere stabil bir bakım ile ömür boyu mahsul verecektir. Yani az giderle birçok mahsul elde edebileceksiniz. SEO’da tam olarak olay budur. SEO işlemleri;

⦁ Sabır ve zaman gerektirir
⦁ Tam olarak donanımlı profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır
⦁ Hataların geri dönüşü çok zordur

SEO Karmaşası ve çalışmaları

Arama motorlarının belirlediği kurallara dayanılarak yapılır. Bu kurallar değişebilmektedir. Sürekli güncellemeler yapılmaktadır. SEO çalışmalarında yapılacak en küçük hata geri dönülmez kayıplara yol açabilir. Arama motorlarında yükselelim derken bir anda arama motorları sıralamalarında dipleri görebilirsiniz. Bu nedenle SEO çalışmalarını yapan kişilerin alanında uzman olması gereklidir.

Günümüzde, arama motoru optimizasyonu yani SEO çalışmaları yaptırmak isteyen kişilerin firmalardan veya freelancer çalışanlardan şu şekilde geri dönüşler aldığını görmekteyiz,

⦁ 1. sıraya getiririz
⦁ Hemen sıralamada yükseltiriz
⦁ Biz program kullanıyoruz
⦁ Asla sıralamanızda düşüş olmaz

Ancak gerçekler hiç göründüğü gibi değildir. Maalesef ne yaparsanız yapın bazı alanlarda ilk sıraya yükselmek hiç kolay değildir. Bırakın ilk sırayı ilk sayfalara bile gelmek için büyük bir emek harcanmaktadır. Hiçbir sıralamada kalıcı değildir. Ayrıca 1 hafta gibi sürelerde hiçbir şekilde arama motorlarında yükselmek normal değildir. Bu kişiler yasal olmayan programlar kullanmaktadır. Belki de 1 hafta sıralamada yükseleceksiniz ancak daha sonra web sitenizi arama motorlarında bulamayabilirsiniz. Bu tarz cümleler kuran kişi veya firmalardan hemen uzaklaşmalısınız.

Tabi birde şöyle bir büyük sıkıntımız var. SEO ve REKLAM AÇMAK aynı kavramlar değildir. Günümüz sözde SEO’cuları Facebook, Google Adwords gibi hizmetlere para yatırıp günlük reklamlar açarak tıklanma almaktadır. Örnek olarak şöyle açıklayalım. Mesela “gelinlik” kelimesinde reklam vermek istiyorsunuz. Reklam için sizlerden tıklanma başına örnek olarak 2.5₺ para isteniliyor. Yani 10 tıklamaya 25₺ ödeme yapmak zorundasınız demektedir. Bu verilerin örnek ve gerçek rakamları yansıtmadığını unutmayalım. Burada verdiğiniz ücretler bazen reklamlarda bile ilk sayfalarda görüntülemenizi sağlayamayabiliyor. Rakibiniz aynı kelimede sizden fazla ödeme yapıyorsa maalesef daha üst sırada yer alacaktır. Yani burada bütçenizin çok güçlü olması gereklidir ve tıklanma almak için bu hizmetlere bağımlı kaldığınız anlamına gelmektedir.

SEO ve Reklamcılık

Şuan SEO ve REKLAMCILIK karıştırılmaktadır. SEO çalışmaları doğal çalışmalardır ve verdiğiniz emeklerin karşılığını ömür boyu alırsınız. Yazımını ilk kısımlarında olan mahsul örneğini aklımıza getirmeliyiz. SEO çalışmaları ile uzun vadeyi düşündüğümüz de reklamcılığa göre çok daha avantajlı olduğunuzu görebilirsiniz. Ayrıca SEO çalışmalarınızı reklamlar ile de desteklerseniz harika sonuçlar elde edebilirsiniz. Burada reklamcılığı asla kötülememekteyiz. SEO’nun temel olarak, kesinlikle yapılması gerektiğini ve SEO’nun yanlış anlaşılmaması gerektiğini benimsetmek istiyoruz. Böylece emeklerinizi ve kazançlarınızı boşa harcamamış olacaksınız.

SEO çalışmalarında Zet Yazılım’a güvenebilirsiniz. Alanında profesyonel ekibimiz ile tüm sorularınızı cevaplamaya hazırız.